top of page

BİR TERAPİ ÖYKÜSÜ 5 YAŞ VE ÜZERİ

Updated: Apr 24, 2023

Çocuklara Farklılık Yaratabileceklerini ve Değerli Olduklarını Gösteren Bir Terapi Öyküsü .Gönderme Yapılan Problemler

  • çaresiz hissetme güçsüz hissetme yapamayacaklarını görme

Geliştirilmesi Beklenen Beceriler

  • elindekileri değerlendirme, çözüm arama, yeteneklerine inanma

Ortaya çıkmasını beklediğimiz sonuçlar

  • başkalarına değer vermenin keyfi, kendi yeteneklerini keşfetme, toplumsal değerleri benimseme


TİTİ nin SICACIK BATTANİYELERİ


Size titi adında bir çocuk hakkında gerçek olduğuna inandığın bir öykü anlatmak istiyorum bu sefer. Çocukların büyük değişikliklere neden olacak küçücük şeyler yapabileceklerini gösteren bir öykü.


Bir gece titi 13 yaşında her çocuğunu yaptığını yapıyordu ve televizyon izliyordu haberlerde yaşadığı yer olan uzak şehrin merkezinde dışarıda soğukta yatan evsiz insanlar olduğundan söz ediliyordu. o güne kadar hiç ne kadar şanslı olduğunu düşünmemişti. evsiz insanların öyküsü yüreğine dokunmuştu ve nasıl yardım edeceğini düşünmeye başlamıştı.titi'nin böyle bir şeyi unutması çok kolay olabilirdi aslında. televizyonda buna benzer çok fazla hüzünlü öykü vardı ve bu da umursamadığı o öykülerden biri olabilirdi. yani ayrıca titi ne yapabilirdi ki, yalnızca bir çocuğum diye düşünebilirdi ama öyle yapmadı onun yerine ne yapabileceğini düşünmeye başladı ve evde kullanılmayan yedek battaniyeleri olduğunu hatırladı.


babasını o battaniyeleri sokakta yaşayan evsiz insanlara verip veremeyeceğini sordu. titi'nin babası bunun garip bir fikir olduğunu düşünebilirdi bizim için sahip olduğumuz şeylere tutunmak kolay yetişkinler içinse sahip oldukları şeyleri almak için çok çalıştıklarını düşünmeleri ve öyleyse neden vereyim demeleri çok kolay. sanırım bu durum bir çocuk için de öyle, mesela bu bisikleti alabilmek için harçlıklarını biriktirmek çok uzun zaman aldı öyleyse neden eve gitmek için acelesi olan bir çocuğa ödünç vereyim diye sorabilir kendine bir çocuk.


ancak titi'nin babası iyi kalpli bir adamdı ve titi'nin evsiz insanlara battaniyeleri vermesi için şehir merkezine götürdü. kıvrılıp yatma zamanı geldiğinde o insanlar yeni battaniyelerin sıcaklığını hissettikleri için oldukça mutlu olmuşlardır ,titi de mutluydu battaniyeleri verdiği için. kendini mutlu hissetti, içi ısınmıştı sanki duygusal bir battaniye ile kaplanmıştı yüreği ama sonra aynı şeyi yapmanın kendisini daha iyi hissettireceğini düşündü. ertesi gün titi ilan panosu olan bir mağazayı ve kamu binalarını ziyaret etti. panolara insanların fazla battaniye ve yiyeceklerini toplamak için ilanlar astı sonu şaşırtıcıydı. iyilik hareketi yayılmaya başladı.


titi insanların yardım etmek için ne kadar istekli olduklarını gördü. bir hafta içinde ev yiyecek ve battaniyelerle doldu. titi'nin başlattığı iyilik hareketi giderek yayılmaya başladı. titi ve babası bu yardımları depo edebilecekleri daha büyük bir bina aramaya başladılar. 1. depo, 2. depo ve depoalarda gittikçe arttı.

inanabiliyor musunuz şimdi titi nin yaşadığı şehirde evsiz insanları ısıtacak ve besleyecek bir sürü özel depo var ve hepsinin adı da titi'nin yeri.


duygu tunç baş
538 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page