top of page

Gaye ve Oyuncak Ayıları

BU ÖYKÜ/MASAL NORMAL GELİŞİM DÜZEYİNDE OLMAYAN ÇOCUKLAR İÇİN, KONTROL EDİLEMEYEN ÖFKE TEPKİSİNİ VE ENGELİN KABÜLÜNÜ KOLAYLAŞTIRMA AMACI İLE YAZILMIŞTIR.


Mesaj : Problemlerin çözümü vardır. Kontrol edilemeyen öfke tepkileri kontrol edilebilir. Davranışlarınızı değiştirmek etrafınızdaki kişileri mutlu eder.


Sembol ve Metaforlar; Oyuncak ayı perisi : Bilinçaltının sesi

Oyuncak ayılarının içini boşaltmak : engellilik duygusu

Oyuncakları tekrar doldurmak : engellilerde optimal düzeyde işlevlerini yerine getirebilirler.


.....
BİR ZAMANLAR BİR SÜRÜ OYUNCAK AYISI OLAN GAYE ADIND ABİR KIZ YAŞARDI. GAYE'NİN YUMŞAK VE SERT, KÜÇÜK VE BÜYÜK, RENKLİ VE RENKSİZ BİR ÇOK OYUNCAK AYISI VARDI.


Gaye oyuncak ayıları ile o kadar çok oynuyordu ki bazıları artık eskimeye, delinmeye başlamıştı. Hatta bazılarınızdaki deliklerden içlerindeki elyaflar çıkıyordu. Gaye oyuncak ayılarının eskidiğini ve içlerinin boşaldığını görünce çok üzüldü sonra bu üzüntü sinirlenmeye dönüştü. Sinirlendi. sinirlendikçe de oyuncak ayılarını oradan oraya atmaya, tekmelemeye başladı.

Oradan oraya savrulan oyuncak ayılar daha da yıpranıyor, delikleri büyüyordu. Deliklerin içinden de elyaflar düşüyordu. Oyuncak ayıların bazılarının neredeyse içleri iyice boşalmıştı. Hepsi eskiyordu. Gaye bu duruma hem çok üzülüyor hem de sinirlendiği için kendini durduramıyor ayıcıkları oradan oraya atıp fırlattı tekmelemekten kendini alamıyordu.

O gece erkenden yorgun düşüp uykuya daldı ve rüyasına sihirli oyuncak ayı perisi geldi.

Seni görüyorum Gaye dedi ve ne kadar üzüldüğünü de görüyorum. Hiç kimse oyuncak ayılarının bozulmasını ve eskimesini istemez. Ama sana bir sır vereceğim, istersen onları tamir edebilirsin. İçlerini elyaflarsa doldurup annenden yardım isteyerek dikebilirsin.

Yenisi gibi olmaz dedi gaye

Evet dedi peri yenisi gibi olmayacaktık ama şimdiki halinden çok çok daha iyi olacaktır. hepsi de sevilebilir içleri dolu sevimli birer ayıcık haline gelecektir tekrar.


Gaye sabah uyanır uyanmaz annesini çekiştirerek mahalledeki yorgancıya götürdü bir poşet elyaf aldı. Ayıcıkların içlerini sabırla doldurdu. Sonra annesinin yardımıyla delikleri dikti. kirli yerlerini nemli bir bezle sildi.

Ayıcıkların hepsi tertemiz ve puf idik olmuştu. artık onlarla oynayabilir dilediği zaman yanına alabilirdi.

Gaye iyi hissetti. tüm ayıcıklarda mutlu gözüküyordu.


Oyuncak ayıları tamir etmek gayeye önemli bir şey öğretmişti. Sorunların çözümleri vardı. Sorunlarımızı çözebilecek yolla bulmamız mümkündü. Gerekirse bunun için yardımda isteyebilirdi.

Gaye kendi kendine gülümsedi. çünkü çok mutlu hissetti. kendi tamir ettiği oyuncak ayıları ile oynamaya is devam etti.


Ph. D. Nancy Davis in Çalışmalarından derlenmiştir.
368 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page