top of page

KARANLIKTAN KORKAN MINIKLER İÇİN BİR TERAPİ MASALI

Aşağıdaki masal karanlıktan korkan, fobisi olan, karanlık ortamlarda durmak istemeyen çocuklar için yazılmıştır." Yaş aralığı; 3 - 6 yaş"

Uygulama şekli : Her gün aynı saatte ve aynı yerde en az 7 gece masal okuması yapabilirsiniz. İlk gece siz okuduktan sonra ikinci ve sonraki gecelerde miniğinizden size anlatmasını isteyebilirsiniz. Masal dinlemek istemediği gecelerde zorlama yapmamalısınız. Masal sırasında size sorduğu sorulara, net doğru ve analitik cevaplar vermeyiniz bunun yerine siz de soruya soruyla karşılık verebilirsiniz

böylelikle bilinç altında konu ile ilgili masal sırasında ve sonrasında irdeleme

mukayese etme, örnekleme ve ders çıkarmaları yapacaktır. Örneğin " minik kıza ne olmuş

korkmuş mu ? " sorusuna , "Bilmem sence ne olmuş olabilir korkmuş mudur? " şeklinde yaklaşım gösterebilirsiniz.

Masal okumaya başlamadan önce bir masal ışık yakmak ve masal bitiminde söndürmek

yada bir masal çanı yada masal oyuncağına sarılmak yanına almak ve masal bitiminde oyuncağı da yatırmak gibi sinyal eylemler uygulamanız etkiyi artıracaktır.


AŞAĞIDAKİ MASAL DA BİR DE ŞARKI/TEKERLEME BULUNMAKTADIR. BURADAKİ TEKERLEMEYİ OYUN TERAPİSİ İÇERİSİNDE DE KULLANARAK ALGIYI PEKİŞTİREBİLİRSİNİZ. Masal kahramanının yaptığı gibi eylemi taklit edebilir oyunlaştırabilirsiniz.


Şimdiden iyi okumalar ve eğlenceler.


KARANLIKTAN KORKAN ZEYNO'NUN MASALI


Bir varmis bir yokmus, uzaklar yakin yakinlar toz bulutmus. Buralardan cok uzakta bir sehirde Zeyno adinda sevimli, zeki, komik ve cok guzel bir kiz yasarmis.


Zeyno annesi ve babasi ile cok mutlu bir hayat surermis. Hic derdi tasasi yokmus. Bir tek karanliktan cok korkarmis, ama karanlik ondan hic korkmazmis, bir tek gunesten korkarmis karanlik, gunes dogunca karanlik ortadan kaybolurmus.

Zeyno karanligi hic sevmezmis. O, en cok gunesi, isigi, parlayan aydinlik seyleri ve yerleri severmis.Cünku Zeyno karanligin icinde kötü canavarlar, kötü seyler gizli oldugunu düşünürmüs... Oysa zeyno bosuna korkarmis, cunku karanlik ve aydinlik aslinda kardesmis. Aydinligin icinde ne varsa karanligin icinde de o varmis. Ama Zeyno karanlikta hic goremedigi icin, bunu henuz bilmiyormus. Bir gun en sevdigi arkadasi Zeynolara gelmis. Evin salonunda Uzun uzun oynamislar. Anneleri de uzun uzun sohbet etmis. Hava kararmaya baslamis. Ve derken, karanlik cokuvermis. Oyunun en guzel yerinde arkadasi Zeyno"dan cok onemli bir oyuncak istemis. Ama oyuncak Zeyno"nun odasindaymis, oda cok uzaktaymis ve ustelik ev cok karanlikmis, Zeynonun odasi daha da karanlikmis. Zeyno oyuncagini gidip almayi cok istiyormus. Ama karanlikan da cok korkuyormus, bunu da kimseye soyleyemiyormus. Zeyno durmus, iceri bakmis, arkadasi da Zeynoya bakmis. Arkadasi Zeynoya , "Zeyno demis, yoksa sen karanliktan mi korkuyorsun? Zeyno hayir demis ama arkadasi coktan anlamis. Sakin korkma, demis Zeyno"ya , ben de senin gibi karanliktan cok korkardim ama dedem bana sihirli bir sir verdi. Karanlig yendim. Ustelik isik perisi ile tanistim. Kimseye soylemeyecegine soz verirsen bu sirri sana da veririm demis arkadasi Zeyno çok merak etmiş

Tamam söz demiş Zeyno. Hadi hemen soyle.diyerek devam etmiş. Iyi dinle beni zeynon demis arkadaşı. Ne zaman karanligin icinden gececek olsan yada karanlik bir odada olsan, once 3 kere La la la la .. diyerek sarki solemelisin. Sonra duy sesimi isik perisi demelisin. Sonra yine 3 kere la la la .. Ve sonra "Cirp kanatlarini isik perisi demelisin Hadi birlikte yapalim demis arkadasi. Simdi benimle soyle ve karanliktan gecip su oyuncagi alalim. La la la Duy sesimi ışık perisi La la la

Çırp kanatlarini ışık perisi... Diyerek odaya gitmisler, ustelik isiklarida acmamislar, karanlik onlara hicbirsey yapamamis.cunku isik.perisinin gorunmez sihirli kanatlari onlari tum.kotuluklerden korumus. La la la Duy sesimi isik perisi La la la Cirp kanatlarinı isik perisi... Arkadasi zeynoya bir sir daha vermis Eger hep karanliktan sarkiyi soyleyerek gecersen sonunda isik.perisini sen de gorebilirsin. Sana da gorunur olur. Belki kanatlarini bile sevebilirsin onun demis. Zeyno cok mutlu olmus, artik karanliktan korkmasina gerek yokmus. Gece uyurken, yada uykusundan uyandiginda , yada karanlik.odasindan bir sey almasi gerektiginde hep sihirli sarkiyi mirildanmis. Ve karanligin aslinda korkulacak birsey olmadigini gormus, hatta neredeyse bu oyundan zevk almaya baslamis . Isik.perisini gormus mu peki , bu sır. Sen de denemeye ne dersin, belki isik.perisini sen de gorebilirsin. Gokten 3 elma dusmus, biri Zeynoya, biri isik.perisine biri de karanliga gelmis. Misil uykular.

Yazan: Duygu Tunç Baş

4,431 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page