top of page

OKULA GİTMEKTEN KORKAN ANDY'NİN HARİKA MASALI !

Okula gitmekten korkan bir çocuğun masalı.


Bu masal, okula yeni başlayan, evden ayrılmaya çekinen ve kendini rahat hissetmeyen 5 yaşında bir çocuk için yazıldı. Masal okumalarından sonra çocuk, okula gitme konusunda daha hevesli ve cesur hissettin. 15 gün içerisinde okula gitme konusunda sıkıntıları yenmişti.MASAL TERAPİSİ TEKNİKLERİ İLE 4,5 VE 6 YAŞ İÇİN UYGUNDUR.


Gece yatmadan önce, her gece aynı yerde ve aynı zamanda, bir gece lambası açılıp masal sonunda kapatılarak okuma yapılabilir. Masal da geçen kahramanın adı, Okuma yapılan çocuğumuzun adı ile değiştirilebilir. Masalda bahsedilen ALTIN YOL okul yoludur. Çocuğumuza masalın sonunda "şimdi sen de kendi büyülü, sihirli , çok eğleneceğin altın yolunu hayal et bakalım" diyerek masal sonlandırılabilir.


Güzel Okumalar.

Bir zamanlar, çok çok uzak bir diyarda bir ülkede Andy adında bir çocuk yaşardı. Andy nin yaşadığı ülkede de çocukların uyması gereken ilginç bir kural vardı. Bütün çocukların altın bir yol boyunca yürümeleri gerekiyordu.

Günlerden bir gün altın yolda yürüme sırası sonunda andy e geldi. Ama Andy altın yolda yürümek istediğinden emin değildi. Hatta yolun sonundaki altın kupayla da neredeyse hiç ilgilenmiyordu.

Arkadaşları her gün kapıyı çalıp Andy i altın yolda yürümeye davet ediyordu. Ama Andy evden çıkmak istemiyordu.
Ya annem ben yokken evde yalnız kalamazsa, ya annem ben yokken beni çok özlerse diye uzun uzun düşünüyordu.

Sonra bir gün TV de altın yolda yuruyen çocukları izledi. Ne kadarda mutlu gözüküyorlardı. Üstelik altın yolda yürürken ne kadar çok şey öğrenmişler, diğer çocuklarla ne kadar güzel oyunlar oynamışlardı. Belki dedi Andy içinden, belki de altın yol çok da kötü bir yol değildir.

Ardından köpeği ve yavrularıyla oynamak için bahçeye çıktı. Onları oynarken izlemeyi çok seviyordu. Bir süre onları izledi. Yavru köpeklerin zaman zaman annelerinden uzağa gittiklerini, oynadıklarını ve sonra tekrar annelerine döndükleri gördü, üstelik anne köpek de yavrularından uzaklaşıyor ama her defasında onların yanına geri dönüyordu.

Hepsi de çok mutluydu, o gece uyurken anne köpek ve yavrularını düşündü.


Ertesi sabah Andy nin arkadaşları yine kapıya gelerek Andy i altın yolda yürümeye çağırdılar. Hazırım dedi bu sefer Andy. Kahvaltısını yaptı. Annesini öptü. Bazen korktu bazen heyecanlandı ama altın yolu görünce çok mutlu oldu. Yola çıkınca ise her şeyi unuttu ve her gün altın yolu yürüyüp eve geri döndü. Ve her gün eve döndüğünde annesini onu beklerken evde buldu ve kocaman öptü.

Andy nin altın yolda yürürken hiç korkmadığı zamanlarsa çabucak geldi. Korktuğu şeyi yaparak korkuyu yenebileceğini öğrenmişti. Ve artık korkusunun onu engellemesine asla izin vermeyecektir.

YAZAR: NANCY DAVIS209 views0 comments

Comments


bottom of page